Nagroda edytorska
Pióro Fredry

Pióro Fredry to pierwsza w kraju i jedna z najważniejszych ogólnopolskich nagród edytorskich dla wydawców. Jej celem jest uhonorowanie najlepszych pod względem edytorskim (graficznym, typograficznym i artystycznym) książek, z wyłączeniem publikacji dla dzieci, jakie ukazały się na polskim rynku w mijającym roku. Pióro Fredry towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek od początku istnienia, wspiera i promuje dbałość o walory edytorskie jako kluczowy element działalności wydawniczej. Od 2019 roku, do konkursu zgłaszać można wyłącznie książki przeznaczone dla dorosłych czytelników.
Zgodnie z regulaminem, nagrodę stanowi statuetka Pióro Fredry, wrocławskiej artystki, Agnieszki Leśniak-Banasiak oraz 20 tys. zł., które laureat zobowiązany jest przeznaczyć na wydanie kolejnej książki.
NOMINACJE DO NAGRODY EDYTORSKIEJ
PIÓRO FREDRY 2025

Pomniejsze uczucia. O doświadczeniu azjoamerykańskości; Wydawnictwo Tajfuny

The Shadow Line. Michał Korta; Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Kolekcja kartograficzna Gwalberta Pawlikowskiego w zbiorach Ossolineum; Wydawnictwo Ossolineum

Człowiekowi na spotkanie; Mój Giovanni; Następnym razem pożar; Wydawnictwo Karakter

Demon ruchu; Wydawnictwo Dwie Siostry
Laureaci nagrody edytorskiej Pióro Fredry
- 2023 – “Wytwórcy książek. Historia społeczności wydawniczej w czasach PRL-u” , redakcja i projekt graficzny: Jacek Mrowczyk, Wydawnictwo: Karakter i ASP Katowice.
- 2022 – “Włodziemierz Puchalski.Domowroty. Poviernienia. Homing” Międzynarodowego Centrum Kultury. redaktor prowadząca: Paulina Orłowska-Bańdo, projekt graficzny: Kuba Sowiński
- 2021 – Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Barbara Banaś, Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. projekt graficzny Joanna Jopkiewicz
- 2020 – Wydawnictwo Karakter, Eliot Weinberger, Z rzeczy pierwszych
- 2019 – Wydawnictwo Karakter, Alex Kerr Japonia utracona
- 2018 – Wydawnictwo Karakter, Piotr Sommer, O krok od nich
- 2017 – Wydawnictwo Literackie, Marcin Świetlicki, Rafał Księżyk Nieprzysiadalność. Autobiografia
- 2016 – Wydawnictwo Karakter, Filip Springer Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast
Jurorzy

Janusz Górski
Projektant książek i wydawca. Profesor tytularny, na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku kieruje Pracownią Książki. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku. Założyciel (wspólnie ze Stanisławem Rośkiem) wydawnictwa słowo/obraz, redaktor naczelny i dyrektor artystyczny wydawnictwa czysty warsztat. Badacz i popularyzator polskiej sztuki książki, redaktor serii wydawniczej Sztuka książki. Autor tomów rozmów z twórcami polskiej szkoły grafiki: Jak ktoś mógł na to pozwolić! (2011), Józef Wilkoń. Szum drzew (2013), Wojciech Fangor: Ja (2014), Kilian dzieciom (2014), Mieczysław Wasilewski versus Janusz Górski (2018), trylogii Józef Wilkoń [lustro i promyk], Józef Wilkoń [szum drzew], Józef Wilkoń [arka] (2017–2019), Ballada o dziewczynie. Z Ewą Frysztak rozmawia Janusz Górski (2019) oraz Przekrój przez Mroza (razem z Łucją Mróz-Raynoch), Słyszałem, jak sowa woła moje imię. Opowieść.

Grażka Lange
Grafik. Projektuje książki, w sumie ponad 100 (za które otrzymała dziesiątki nagród i wyróżnień). Prowadzi Pracownię Ilustracji na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ostatnio tworzy tandem projektowy z Moniką Hanulak. Ich ostatnie książki to “Książka dla psa” i “Książka dla kota” są naprawdę DLA psów i kotów, ale też dla tych którzy je kochają. Książki Grażki, Moniki i studentów na: egzemplarze.asp.waw.pl

Anita Wincencjusz-Patyna
Historyczka sztuki, doktor nauk humanistycznych, prodziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prowadzi zajęcia z historii i teorii sztuki, historii malarstwa oraz seminaria prac teoretycznych. Autorka książek Odpowiedni dać rzeczy obraz. O genezie ilustracji książkowych (2019), Stacja Ilustracja. Polska ilustracja książkowa 1950–1980. Artystyczne kreacje i realizacje (2008) oraz monografii Michał Jędrzejewski (2011) i Wanda Gołkowska (2015). Publikowała m.in. na łamach czasopism Quart, Format. Pismo Artystyczne, Znak, Dyskurs, Rita Baum. Współpracuje m.in. z Galerią Miejską we Wrocławiu, Nadbałtyckim Centrum Kultury i Bunkrem Sztuki w Krakowie. Stypendystka Trinity College Dublin (2011) i Internationale Jugendbibliothek w Monachium (2017), członkini Polskiej Sekcji IBBY, jurorka w organizowanym przez IBBY ogólnopolskim konkursie „Książka Roku”.

Andrzej Ociepa
Andrzej Ociepa – historyk, menedżer kultury. Od 2000 r. dyrektor nowo powołanej Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Funkcję tą sprawował do 2022 r., gdy przeszedł na emeryturę. Pomysłodawca, powstałej wspólnie z Fundacją Bertelsmanna, pierwszej w Polsce Mediateki, która stała się początkiem głębokich zmian w polskim bibliotekarstwie publicznym. Biblioteka stała się jedną z najnowocześniejszych i najważniejszych bibliotek publicznych w Polsce. Wielokrotnie wyróżniana i nagradzana w licznych konkursach i rankingach. Powoływany do najważniejszych polskich ciał opiniotwórczych, w tym do Krajowej Rady Bibliotecznej- organu doradczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czy też Rady Naukowej Biblioteki Narodowej. Andrzej Ociepa był też pomysłodawcą, a następnie odpowiedzialnym za organizację w 2017 r. Światowego Kongresu IFLA (Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich), najważniejszej światowej organizacji bibliotekarskiej, za co otrzymał w 2017 r. zaszczytny tytuł Ambasadora Kongresów Polskich. Był także pomysłodawcą nadania Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu imienia Tadeusza Różewicza, który uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia otrzymała w 2021 r. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP w 2023 r., czy też Medalem „Zasłużony dla Wrocławia” w 2022 r. Wieloletni członek Krajowej Rady Bibliotecznej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rady Naukowej Biblioteki Narodowej, a także Rady Programowej Radia Wrocław.

Karolina Maria Wiśniewska
Zajmuje się projektowaniem książek i wydawnictw, a także identyfikacją wizualną. Wysoko ceni społeczną odpowiedzialność realizowanych projektów, dlatego najczęściej wybiera współpracę z organizacjami pozarządowymi i kulturalnymi. Od stycznia 2016 pracuje na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych jako asystent w Pracowni Książki. Od ponad 10 lat projektuje Magazyn Materiałów Literackich „Cegła”.